Tekst: Johannes Nilsson
Foto: Alamy
Hvad er egentlig bedre end en virkelig velspillet og gribende Nicolas Cage-film? Vi har Raising Arizona af Coen-brødrene, portrætteringen af forfatteren og instruktøren Charlie Kaufman i Adaptation, og Leaving Las Vegas, som gav Cage en Oscar for bedste mandlige hovedrolle i 1996. Det eneste, der i mine øjne overgår en virkelig god Nicolas Cage-film, er en middelmådig, overdrevet actionfyldt og overspillet blockbuster med Mr. Cage som en vild og uforudsigelig protagonist.
Listen er lang med højdepunkter som The Rock, Face/Off, Con Air og Ghost Rider, men intet kan efter min mening måle sig med mesterværket Gone in 60 Seconds fra år 2000.
Som født bilentusiast var Gone in 60 Seconds et greatest hits-album af alle de biler, jeg som 13-årig elskede: Ferrari, Porsche, Lamborghini, Aston Martin og Bentley kæmpede om min opmærksomhed. Hovedrollen, en Ford Mustang Shelby GT500 ved navn Eleanor, sagde mig ikke meget dengang. Jeg var derimod forelsket i Tina, en sølvfarvet, spritny Porsche 911, der allerede i filmens åbningsscene stjal mit hjerte.
Biltyven Kip Raines og hans kumpaner har fået til opgave at stjæle 50 eksklusive biler for en temperamentsfuld britisk gangster ved navn Raymond Calitri. For at skjule planen for politiet har bilerne på listen fået kvindenavne, hvilket gør radiokommunikationen lettere. 911’eren, eller Tina, bliver stjålet på spektakulær vis fra Porsche of Beverly Hills og kørt direkte gennem et udstillingsvindue og ned ad en imponerende afsats – uden en eneste skramme.
Da missionen mislykkes, kidnapper Calitri Kip, hvilket tvinger hans pensionerede biltyvebror Memphis Raines (Cage) til at forsøge at redde sin lillebror ved at levere alle biler på listen inden for 72 timer.
Porsche 911 med internkode 996 så dagens lys på Frankfurt Motor Show i 1997.
Det var den første 911 siden introduktionen i 1963, der fik en helt ny platform og delte meget lidt med sin forgænger. Forgængeren, ved navn 993, havde store sko at fylde som den sidste i rækken af luftkølede 911'ere – og måske endda den mest elskede af dem alle.
Model 996 havde en helt ny og aerodynamisk overlegen karrosseri med smalle hofter og bløde linjer. Væk var de runde og imødekommende Volkswagen Beetle-lignende forlygter, som havde prydet 911'ens front i over 30 år. De blev erstattet af de kontroversielle og let skæve "fried egg"-forlygter fra indstigningsmodellen Boxster – noget, der stadig den dag i dag deler Porsche-entusiaster verden over.
Den største kontrovers fandt man dog under motorhjelmen. Den nu mindre 3,4-liters boxersekser med hele 300 hestekræfter havde fået dobbelte overliggende knastaksler og fire ventiler per cylinder. Begge disse forbedringer ville sandsynligvis have gjort Porsche-puristerne glade og tilfredse, hvis det ikke var for den lille detalje, at motoren ikke længere var luftkølet. Ingen stor ventilator var at se, når man åbnede motorhjelmen, og heller ikke den samme vidunderlige og karakteristiske motorlyd kunne høres fra de dobbelte udstødningsrør. Bilen var faktisk lettere end sin aldrende forgænger.
På trods af sine udfordringer blev Porsche 996 en global salgssucces med over 175.000 solgte eksemplarer mellem 1997 og 2005. Selv med sine kendte mangler – mange forårsaget af besparelser under modellens udvikling – er bilen i dag vokset til en elsket ikon blandt entusiaster.
I uge 27 har vi begrænsede åbningstider på telefon. Venligst send en e-mail til [email protected]
Du kan finde vores svar på de mest stillede spørgsmål her.
Vi besvarer din mail inden for 24 timer på hverdage.
Vi tilbyder i øjeblikket personlig stilrådgivning både via digitale og fysiske kundemøder i forbindelse med vores hovedkontor i Borås, Sverige.
Hvis du er interesseret og vil booke en tid med vores personal shopper, send en e-mail til [email protected], hvor du også angiver, om du ønsker et digitalt eller fysisk møde. Vi vender tilbage med flere detaljer og forslag til tider.
Vores stilrådgivere ser frem til at hjælpe dig med at opdatere din garderobe og investere i kvalitetsklæder, der holder over tid!